Súdán-Info Safari Potápění Itineráře Lodě  Chartum Suakin 
 
 Úvod
Nabídka:
 Expedice
Destinace:
 Egypt-Dahab
 Egypt-Safari
 Filipíny
 Kuba
 Malajsie
 Raja Ampat
 Sangalaki
 Súdán
 
 Fotografie
 O nás
 Kontakt

Súdán (Republik of Sudan)

HISTORIE
Původně centrum hrdé a vyspělé říše, která postupem času upadla do zapomnění. V 7. století na území Súdánu pronikali Arabové, v první polovině 19. století si Egypt přivlastnil řadu malých států na súdánském území. Koncem 19. století zde vznikl nezávislý autokratický stát - Mahdistický stát, který poté dobyli Britové a Súdán se stal egyptsko-britským kondominiem. V roce 1956 sice byla vyhlášena nezávislost, ale od samého počátku je země zmítána častými převraty, nepříjemně se projevuje také napětí mezi černošským jihem a arabským severem. Krvavá občanská válka v 80. letech přivedla zemi do zkázy a její obyvatelé do bídy, kterou korunoval beznadějný hladomor.
PODNEBÍ SÚDÁNU
Vyprahlý Súdán je extrémně horkou zemí s průměrnou teplotou 38 °C. Největší vedra panují na pobřeží Rudého moře a v okolních kopcích. Teploty mírně klesají pouze od listopadu do března, kdy je také nejlepší doba pro návštěvu Súdánu. Od dubna do září vanou nepříjemné písečné větry plné drobného písku ze saharských oblastí.
O období dešťů můžeme mluvit pouze v případě jižních regionů, kde ročně spadne průměrně 1200 mm srážek. Nejhustší deště tu přicházejí v době od května do října. V severních oblastech ročně spadne průměrně 100 mm srážek, a to v červenci a srpnu, v Chartumu 150 mm.

Súdánská republika
Rozloha: 2 505 813 km2
Počet obyvatel: 29 milionů
Hlavní město: Chartúm
(950 tisíc obyvatel)
Úřední řeč: arabština
Náboženství: islám
Měna: Súdánský dinár (SD) = 100 piastrů

>všeobecné cestovní a vízové informace

CK PLANETA Tel.: 724 046 162, FAX: 596 626 305, safari@ckplaneta.cz