CK Planeta Homepage
  Program | Sangalaki | Kakaban | Maratua | Sangalaki Lodge | Nabucco Resort  | Fotogalerie
 Úvod
Nabídka:
 Expedice
Destinace:
 Egypt-Dahab
 Egypt-Safari
 Filipíny
 Kuba
 Malajsie
 Raja Ampat
 Sangalaki
 Súdán
 
 Fotografie
 O nás
 Kontakt

Ostrov Sangalaki

SANGALAKI - ostrov mant a želv - nápadně připomíná Sipadan: uprostřed tropický prales plný života (ptaci, varani, krabi...) a dokola krásné, písčité pláže.
Každou noc tu příplouvá 20 až 40 želvích samic a každá snese asi 120 až 140 vajíček. A téměř každou noc tisíce malých čerstvě vylíhnutých želvíček si razí cestu k moři. Ráno při obchůzce ostrova můžeme ještě potkat plno malých opozdilců a také mnoho želvíček zamotaných do rostlin, na které již číhají ptáci, krabi a mravenci. Od minulého roku indonézští "rangers" hlídají pobřeží a želví snůšky

Ostrov je hlavně znám z výskytu množství mant. Denně jich tu příplouvá desítky od menších až po ty s rozpětím kolem 5 metrů, zvolna plachtí proti proudu, filtrují plankton a opět se vracejí s proudem a tak dokola několikrát až se nasytí. Objevují se v určitou dobu i dvakrát denně v závoslosti na přílivu, proudech a počasí. Personál základny dovede již odhadnout dobu i místo jejich přítomnosti.

Otsrov a pobřežní mělčiny obklopují nádherné korálové zahrady, pravěpodobně nejhezčí a nejpestřejší, které jsem doposud spatřil. Oproti Rudému moři je více měkkých korálů, rohovitek a hub. Pod vodou potkáme množství zajímavých ryb, želvy a veliké sépie, které se nenchají vyrušit při sém rituálním dvoření a dají se i pohladit.
Na ostrově je malý resort s potápěčskou základnou Sangalaki Divers Lodge. Pozor:
Resort se základnou je v současností uzavřený.

Fotografie - Sangalaki.

 


Sangalaki leží na okraji pevninského šelfu asi hodinu plavby od východního pobřeží Bornea (indonézské provincie východní Kalimantan), asi 150 námořních mil jižně od ostrova Sipadan. Ostrov byl zcela neobydlen, teprve před několika lety tu postavili malou potápěčskou základnu a 12 chatek pro hosty
CK PLANETA Tel.: 724 046 162, FAX: 596 626 305, safari@ckplaneta.cz