CK Planeta Homepage
  Program | Sangalaki | Kakaban | Maratua | Sangalaki Lodge | Nabucco Resort  | Fotogalerie
 Úvod
Nabídka:
 Expedice
Destinace:
 Egypt-Dahab
 Egypt-Safari
 Filipíny
 Kuba
 Malajsie
 Raja Ampat
 Sangalaki
 Súdán
 
 Fotografie
 O nás
 Kontakt

Ostrov KAKABAN, Borneo (vých. Kalimantan)

KAKABAN - sopečný ostrov s vnitřním jezerem v krateru. V dnešní době neobydlený, ikdyž jsou tady zbytky domorodé chatrče a zarostlá plantáž ananasů v kokosovém háji. Skalnaté svahy jsou zarostlé pralesem listnatých velikánů a stromovitých pandanů. Podobný charakter jako Maratua.

Na Kakaban lze doplout rybářskou lodí ze základny na Derawanu během 2,5 až 3 hodin, případně rychlým člunem ze Sangalaki během 20 minut v doprovodu delfinů (případně z resortu Nabucco 30-40 minut). Šikmé až kolmé stěny padají do hlubin, jsou nádherně porostlé tvrdými i měkkými koráli, obrovitými soudky hub a trsy černých korálů. Kdysi byl Kakaban znám z četného výskytu kladivounů, jejichž hejna tu bylo možné pozorovat v hlobce 40 m proplouvající v kolem severního nebo jižního cípu ostrova. Byly však téměř vyhubené v této oblasti nadměrným lovem činksých rybářů (ploutve - afrodisiakum). V současnosti, kdy jejich lov se již přestal vyplácet, se opět začínají oběvovat.

Potápění kolem toho ostrova skýtá nádherné zážitky, pokud vás vysadí z lodi na správném místě a zkušený průvodce, který se tu potápí téměř denně, správně určí dobu ponoru, vzhledem přílivovým proudům a výskytu větších ryb.
Na lokalitě zvané Barracuda Point můžeme potkat hejna barakud a kranasů či proplouvajícího žraloka útesového. Na hlubších plošinách často odpočívají leopardí žraloci a větší rejnoci.
Ostrav Kakaban - vstup do jeskyně Blue Light CaveKousek od břehu se nachází v koralovém plató vchod do zajímavé jeskyně Blue Light Cave s východy na otevřené moře ve 20, 44 a 64 metrech. V jeskyní je sice natažené lano do jedné svislé chodby do hloubky 40-45 metrů, ale přesto je delší průnik poměrně nebezpečný pro nezkušené potápěče s jednou automatikou a s jednim světlem.

V krateru uprostřed ostrova přetrvává slané jezero KAKABAN LAKE, zvané také JELLYFISH LAKE, kde žijí v nespočetném množství 4 druhy medúz, které během vývoje již ztratily žáhavé orgány (podobně jako na ostrovech Palau). Nejčastěji tu potkáme druh Cassiopea xamacha. Kromě medúz to potkáme menší ryby, kraby, množství červů a nádherně porostlé kořeny stromů barevnými houbami, mezi nímiž se můžou skrývat vodní hadi. Písčité dno pokrývají vodní rostliny, hloubějí jen písek. Cesta k jezeru vede po dřevěných schodech a přemostění skalnatého podloží pralesa (cca 5-8 minut). Jezero je dlouhé asi 2,5 km s maximální hloubkou 11 metrů. Viditelnost okolo 5-10 metrů.


Během pár dni více info, zatím je přístupná fotogalerie Kakaban a Kakaban Lake.

 

Kakaban Island Maketa ostrova Kakaban
Kakaban Lake - Jellyfish Lake: Cassiopea xamacha
Meduza Cassiopea xamacha
CK PLANETA Tel.: 724 046 162, FAX: 596 626 305, safari@ckplaneta.cz