Malajsie-Info | Programy | Sipadan | Mabul | Layang Layang | Ubytování Sipadan-Mabul | Potápění Sipadan 
 Úvod
Nabídka:
 Expedice
Destinace:
 Egypt-Dahab
 Egypt-Safari
 Filipíny
 Kuba
 Malajsie
 Raja Ampat
 Sangalaki
 Súdán
 
 Fotografie
 O nás
 Kontakt

Ostrov Sipadan

Pulau Sipadan - malý ostrůvek, který tvoří vrchol podmořské hory se strmými podmořskými stěnami. Mořské proudy kolem ostrova a příkré stěny jsou ideálním místem pro pelagické ryby. Častými návštěvníky jsou zde žraloci, hejna barakud a tuňáků, mořské želvy a další. Nejčastějším typem potápění je zde "drift diving" podél stěn.
Sipadan a Mabul, Malajsie, Borneo
Sipadan má zajímavé geologické dějiny. Celé to začalo před milionem let, kdy výbuch podmořské sopky a vytékající láva vytvořily kužel vyrůstající téměř 800 metrů nad mořským dnem. Za tisíciletí stavitelé útesů (drobní polypi) a další "mistři architektury" kolonizovali vrchol sopky a korunovali ji koralovým útesem. Ten se nyní rozkládá na 160 hektarech s obvodem 5,3 km. Naplaveniny písku vytvořily v severozápadní části platformy malý, zalesněný ostrůvek, který se dá obejít dookola během 15 minut. Po staletí byl malý ostrůvek, jako jeden z mnoha, opomíjen a nikdo netušil co se skrývá pod hladinou.
Teprve pár Američanů tu náhodně provedlo před 20 léty ponor, a byli překvapení. Neuvěřitelné, pouze 5 metrů od pláže u severního výběžku ostrova klesala stěna do nedozírné hloubky a barva vody přecházela do tmavého indiga hlubiny. Tehdejší popisy v potápěčských časopisech řadily toto místo mezi pět nejlepších stěn, případně jako nejlepší místo pro potápění z břehu. Dále nasledovaly popisy podmořského života a články se předháněly co do počtu a velikosti mořských oblud, které lze tady spatřit. Všichni popisují nádheru trdých i měkkých korálů, každá píď stěny tu žije a je něčím porostlá. Fascinující až někdy únavné je množství želv, dále velká hejna barakud, tuňáků, jacků, bumphead wrasse. Viditelnost bývá dobrá asi 15-30 metrů, voda celoročně teplá a klidná. V hloubce 18 metrů se nachází jeskyně, dlouhá asi 60 metrů, s výzdobou stalagtitů a stalagmitů, tam byla také nalezen krunýř želvy zelenavé.

Sipadan dnes

Do konce minulého roku bylo na malém ostrůvku několik potápěčských základen a resortů. Přes dodržování přísnějších pravidel, např. nepouživání saponátů, odvoz odpadků z ostrova, zákaz světel na pobřeží a rušení želv při kladení vajíček, apod., křehký ekosystém ostrova a okolních útesu postupně utrpěl značné rány. K tomu jsou ještě viditelné zničené útesy od dynamitu. Malajska vláda rozhodla o zpřísnění ochrany a od 1 ledna 2005 musely ostrov opustit vsechny základny. Některé se přestěhovaly na ostrov Mabul či Kapalai a z těchto ostrovů se dojíždí rychlými čluny za potápěním na Sipadan. Avšak i mezi ponory je zákaz vstupu na ostrov.
A jak to vypadá pod vodou: rybí osadka a množství želv příliš neútrpělo. Pořád máme možnost potkat během téměř každého ponoru menší žraloky, hejna barakud a jackfish a samozřejmě i želvy. Manty ani velrybí žraloci se tu nevyskytují. Avšak na mnoha místech utrpěla korálová výzdoba útesu, místy vidíme jen holé skály, polamané koraly, tu a tam rostou jen měkké korály a rohovitky. Snad se útes vzpamatuje.
I přesto Sipadan zústává pořád zajímavým a vyhledavaným cílem potápěčů. Doporučuji však při planování své dovolené spojit návštěvu ještě s jinou potápčskou destinací, ať už v provincii Sabah (ostrovy Lankayan nebo Layang Layang) či nádherné, liduprázdné ostrůvky Sangalaki u indonézského pobřeží Bornea.

Sipadan, Malajsie BorneoOtec přístrojového potápění, Jacques Cousteau, zachytil chvalozpěvy amerického autora, a vypravil se na Sipadan. Calypso tam stravila cekem 6 týdnů filmováním. Pak prohlail: viděl jsem podobná místa jako Sipadan před 45 léty, nyní jsme našli opět neporušený kus podmořského umění. A dál Cousteau popisoval tento úchvatný ostrůvek, jako věžovitou houbů vyrůstající z dna kontinentálního šelfu, pouze hodinu plavby od pobřežního městečka Semporna. Sipadan, Malajsie, Borneo

CK PLANETA Tel.: 724 046 162, FAX: 596 626 305, safari@ckplaneta.cz