CK Planeta Homepage
 
Filipíny  Filipíny-Info Zájezdy Tubbataha Reef Malapascua M/V Stella Maris  
 Úvod
Nabídka:
 Expedice
Destinace:
 Egypt-Dahab
 Egypt-Safari
 Filipíny
 Kuba
 Malajsie
 Raja Ampat
 Sangalaki
 Súdán
 
 Fotografie
 O nás
 Kontakt

Tubbataha Reef, Filipiny


Tubbataha Reef National Marine Park

V roce 1994 UNESCO zapsalo ostrovy Tubbataha jako World Heritage Site, jedno ze tří míst na Filipínách (další jsou podzemní řeka na Palawanu a rýžové terasy v okolí Banaue).
V roce 1998 filipínská vláda vyhlásila Tubbataha National Marine Park - domov pro 400 druhů ryb a ptáků.
Tubbataha Reef, Filipiny

TUBBATAHA REEF - mapka ostrovů
Mezi nejzajímavější útesy moře Sulu patří TUBBATAHA REEF. Podmořská hora vyrůstá z hlubin asi 160 km jihovýchodně od Puerto Princesa na Palawanu. Její vrchol tvoří korálové útesy ve tvaru dvou atolů s vnitřní písčitou lagunou, oddělených od sebe kanálem. Vnější okraje atolů vytvářejí nádherné, členité stěny plné života.
Potápění na těchto útesech je možné pouze 3 měsíce v roce: od poloviny března do poloviny června. Zbytek roku pro nepříznivé počasí, větry, vlnění, nebezpečí tajfunu se nedoporučuje a žádné potápěčské lodě se tam nevydají. V sezoně vyplouvají z Puerto Princesa na Tubbataha Reef asi 3 lodě. Mezi jinýma i luxusní MV Stella Maris.

Severní atol, North Reef nebo North Islet, je rozsáhlejší, protáhlý (na 16 km, široký 4 až 5 km s uzavřenou lagunou uvnitř, je tvořen mělkými útesy, které za odlivu vyčnívají nad hladinu.
Jižní útes (South Reef) je spíše trojúhelnikovitý o průmeru 1 až 2 km. Tvoří ho rovněž mělká koralová platforma obklopující písčitou lagunu. Na jeho jižním okraji vyčnívá malý písčitý ostrůvek (cca 3 ha) s majákem. Právě tento ostrůvek je hnízdištěm ptáků a mořských želv.
Tubbataha Reef, FilipinyOstrovy jsou neobydlené. V současností tam bydlí hlídači parku a v sezóně tu občas přespávají filipinští rybáři.
Přestože útesy se nacházejí v opuštěné a odlehlé oblasti, vzdálené den plavby od Puerto Princessa, stávají se populárním cílem sportovních potápěčů. Viditelnost přesahuje obvykle 30 m, a podmořské scenérie skytají potápěčům nezapomenutelné zážitky: nádherné stěny, jeskyně, korálové zahrady a rozsáhlé kolonie ryb. Pochopitelně každoroční nárůst návštěvníků má negativní vliv na křehký ekosystém útesů.

Tubbataha Reefs - potápěčské lokality

Na severovýchodním okraji North Reef (Severní útes) vyčnívá Bird Islet (Ptačí ostrůvek), zde připlouvají želvy klást vajíčka a je hnízdiště mořských ptáků (Brown Boobies). Severní strana - písčitý svah s korálovými ostrůvky klesá do 15 m, zatímco východní stěna klesá od 20 m kolmo dolů s mnohými jeskyňkami, zářezy a převisy. Bohatý porost tvrdých i měkkých korálů, místy veliké gorgonie. Guitar sharks, leopard sharks, whitetip sharks, blacktip sharks, gray reef sharks, nurse sharks, manta rays, blue-spotted lagoon rays, eagle rays, flounders and turtles are just some of the marine life forms you can find. Kolem korálů patrolují mnohé další větší ryby (dog tooth tuna, jacks, surgeons, unicorns, snappers) a pochopitelně znémé z mnoha jiných oblasti (trumpetfish, corentfish, anthias, damsels, anemones with clownfish, angelfish, scorpionfish, boxfish, peacock groupers, titan, clown, orange-striped triggerfish, redtooth triggerfish, Moorish idols, Star pufferfish, sleeping parrotfish, hawkfish, big wrasse and female Napoleon wrasse).
Zajímavé jsou tu noční ponory, raj pro makrofotografií: mnoho náhožábrých plžů, korýšů, muren, úhořů a různých červů (Feather Duster worms, segmented worms) a mnohem více hvězdic a lilijic než v Rudé moři. K tomu podivuhodné mořské okurky a spící ryby. A třebas potkáme tisícihlavé hejno sumečků. Voda bývá klidná, mírné vlny, avšak proudy můžou být silné a měnit se bez upozornění. Viditelnost až 40 m.


Sulu Sea is located in the Southeast Asian region known as the Coral Triangle, makes it one of the world's 49 largest marine ecosystems. It actually covers the Philippines, Malaysia and Indonesia. Studies and research shows that it contains more than 30% of the world’s coral reefs. Sulu Sea covers about 260,000 square kilometers with the deepest portion measured at approximately 5,580 meters. Together with the Sulawesi (Celebes) Sea, it comprises one of the world’s 49 largest marine ecosystems.

Data that was gathered from different research shows that the Sulu-Sulawesi Seas have over 450 species of corals. According to the marine biologists who visited and studied the area, it is the center for genetic richness and the diversity of sea grass with 16 known species. Also, found are the some 400 species of marine algae, 6 species of marine turtles and 222 species of marine mammals, most of which are already endangered.
In the 1982 countdown they have discovered that Tubbataha has 300 species of corals and 379 species of fish.

 

Tubbataha Reef, FilipinyNa South Islet (Jižní ostrůvek, 3 ha), nazývaném také Lighthouse, stoji maják se solárním napájením, na němž odpočívají ráckové a kormorani. Na východní stěně je vrak Delsan, starší větší dopravní loď.
Severní a severovýchodní stěna klesá postupně do 10-20 metrů, nez začne kolmo padat dolů. Na svazích jsou známky dřívějších explozí dynamitů (rýbaří), ale stěny jsou neporušené z mnoha pohárovými houbami a měkkými koráli. Zde bývá větší rozmanitost pelagický ryb než na severním útesu.
Jeskyňky a štěrbiny obývají langusty a mnohé další obyvatelé (squirrelfish, soldierfish, whitetip sharks, nurse sharks, jacks, Emperor and Six-banded angelfish, barracudas, groupers, sweetlips, goatfish, butterflyfish, triggerfish, Green and Hawksbill Turtles, eagle rays and mantas). Část jedné stěny je doslova pokrytá sněžnobílými měkkými koráli. Další ideální místo pro noční ponor.
Jižní stěny mají rozsáhlejěí mělčí platformy a pozvolná klesání než stěny padnou do hlubin. I zde můžeme zaznamenat známky lovu dynamitem, avšak rybí osazenství je tu snad ještě bohatší. Podmořské travnaté louky na mělčinách poblíž majáku lákají množství želv.

Tubbataha Reef, Filipiny
Maják na Tubbataha South Islet
 

JESSIE BEAZLEY
Tento útes leží asi 18 km (12 námořních mil) severozápadně od North Tubbataha Islet. Útes má v průměru asi 500 metrů. Nad hladinu vyčnívá jen plochý ostrůvek z písku a korálových úlomků a je téměř neviditelný během přílivu. Svahy útesu, bohatě porotlé korali rodů Porites, Acropora and Sarcophyton, klesá postupně do 10 - 12 m a pak téměř kolmo padá do nekonečná. Je znám z nádherného převsů, obřích kolonií korálů Tubastrea, modrých hub, vějiřových korálů, černých korálů a obrovitých soudkovitých pohárových hub. Některé oblasti zarůstají kožovité korály (lettuce and leathery corals).
A opět se tu můžeme setkat s množstvím ryb (Schools of snappers, jacks, surgeonfish, groupers, Sabre squirrelfish and bigeyes, Midnight snappers, black and white snappers, jacks, Vlaming’s Unicornfish, rainbow runners, emperors, pennantfish, batfish, spotted sweetlips and lined sweetlips, hawkfish, gobies, blennies, morays, whitetip sharks, grey reef sharks, large groupers, Napoleon wrasse, tuna, trevallies, barracudas and mackerels, Spiny lobsters).

Tubbataha Reef, Filipiny
  CK PLANETA Tel.: 724 046 162, FAX: 596 626 305, safari@ckplaneta.cz