CK Planeta Homepage
 
Filipíny  Filipíny-Info Zájezdy Tubbataha Reef Malapascua M/V Stella Maris  
 Úvod
Nabídka:
 Expedice
Destinace:
 Egypt-Dahab
 Egypt-Safari
 Filipíny
 Kuba
 Malajsie
 Raja Ampat
 Sangalaki
 Súdán
 
 Fotografie
 O nás
 Kontakt

Ostrov Malapascua

Malapascua sice znamená "Neštastné Vánoce" ("Unfortunate Christmas"), ale nikdo z návštěvníků nechápe, proč se tak jemnuje. Nedávno "objevený" klidný romantický ostrůvek se stává nástupcem proslaveného ostrova Boracay, kde v dnešní době již kvete komerce. Nachází se asi 8 km na sever od ostrova Cebu a je znám svými bělostnými, divokými plážemi. Ráj, kde se zastavil čas, očaruje vás jakmile na něj vstoupíte. Klid, který již nenajdete na komerčně známých plážích a ostrovech.

MALAPASCUA ISLAND - potápěčské lokality

Lokality v okolí Malapascua jsou tak rozmanité, že si určitě každý může vybrat co ho zajímá. Najdeme tu místa, kde je šance vidět manty, žraloky a vzácného "Tresher Shark". Na jiných místech se to hemží mořskými hady a želvami. Některé ostrůvky jsou provrtane chodbami a jyskyněmi a navíc se tu nachází několik snadno dosažitelných vraků. A všude nádherné, nezničené korálové zahrady a stěny, množství zajímavých ryb, krabů a plžů.Lokality přímo u pobřeží Malapascua:

NORTH POINT
je dosažitelný člunem z pláže. Skalnaté útvary a kaňony porostlé tvrdými i měkkymi koráli. Kromě množství ryb a rejnoků můžeme tu pozorovat mnoho nahožabrých plžů, sepií, velikých krabů a barevných mušlí. Nacházejí se tu zbytky japonského vojenského člunu, výborné místo pro noční ponory.
LAPUS LAPUS

Severozápadní pobřeží ostrova Malapascua. Nádherné skalni formace padající do hloubky 20 m jsou porostlé četnými měkkými koráli s množstvím všudepřítomných ryb. Lokalita vhodná pro začátečníky.

LIGHTHOUSE
Přímo u pobřeží poblíž majáku, vhodné pro noční ponory.
CHOCOLATE ISLAND
Malý skalnatý ostrůvek mezi Malapascua a severním okrajem Cebu. Pozvolna klesající svahy jsou nádherně porostlé měkkými koráli s vyčnívajícími bloky korálů. Množství menších ryb a příležitostně rejnoci.

 

Malapascua - letecký pohledMalapascua

GATO ISLAND
Název pochází od španělského slova "kočka". Tvar ostrova připomíná sedící kočku. Je chráněnou mořskou rezervací jako známé líhové místo pruhovaných mořských jedovatých hadů a přítomnosti "spících" žraloků. Členěné stěny ostrova s mnoha jeskňkami jsou porostlé obrovskými gorgoniemi. Kromě běžných ryb se tu potkáváme další zajímavé druhy (nudibranchs, sea horses, shells, shrimps, sea snakes, scorpion fish, frogfish, big cuttlefish, stingrays, whitetip sharks, reef sharks, bamboo sharks, schools of squids, tuna and snappers). Podmořský raj pro makrofotografií. Kromě 3 podmořských jeskyní je tady dlouhý podmořský tunel, jež začíná v 5 metrech a východem ve 14 metrech s nejhlubším místem 27 m, průměrnou hloubkou 16-18 m. Pouze pro zkušené potápěče s dvěma automatikami, svítilny jsou nutné. Chodba je opět plná života: langusty a krabi a občas spící žraloci (whitetips).

MONAD SHOAL (MONAD ISLAND) - SHARK POINT
Po 20 minutové plavbě se dostáváme nad rozlehlý podmořský ostrov Monad. Plochý vrchol útesu má v průměru 1,5 km a dosahuje 12 až 15 metrů pod hladinu. Jeho spektakulární stěny s mnohými převisy kolmo klesají do 40-50 metrů a dál již volněji až do 200m. Kolem dokola krouží velká hejna barakud, tuňáků a jack-ů. Objevují se tu i žraloci, nezřídka kladivouni. Viditelnost dosahuje 30 m. Největší atrakcí této oblasti jsou blízká setkání s úchvatnými THRESHER SHARKS, které téměř každé ráno na lokalitě SHARK POINT krouží jak kočky a vlní svou dlouhou ocasní ploutví. K dalším atrakcím patří i manty, které se tu objevují od května do ledna. Podobným místem je rovněž menší podmořský ostrov Kimot.

Gato Island
Ostrov Gato
Shark Point-Tresher Shark
Tresher Shark
 

VRAKY v okolí MALAPASCUA

VRAK DONA MARILYN

Jedná se o vrak velikého trajektu (Manila - Cebu), který se potopil během tajfunu v roce 1984, a je znám jako nejkrásnější vrak souostroví Visaya. Je dlouhý 100 m, leží na pravoboku s několika možnými vstupy dovnitř. Vrak je již částečně porostlý tvrdými i měkkými barevnými korali. Množství perutýnů, skorpén a dalších tropických ryb. Nezřídka velcí rejnoci. Stern je v 16 m, max hloubka 35 m.

VRAK DON MACARIO
Vhodný vrak pro začátečníky. Třicetimetrová nákladní loď potopená během bouře odpočívá nyní v 15-19 metrech s bohatým porostem korálů. Spatříme zde mnoho druhů pomců (angel and butterfly fish), skorpény, mořské hady a barevné nahožabré plže.

TAPILON JAPANESE WRECK
Japonská nákladní loď torpedována během 2. světové války, rozbitá na 3 větší části rozhozené v hlobce od 20 do 30 metrů.

PIONEER JAPANESE WRECK (japonský vrak)
Překvapivě téměř netknutý vrak japoské lodi z druhé světové války dlouhý asi 60 m, odpočívající v hloubce od 40 m do 55 m. Uvidíme zde veliký šroub a neporušené kotvy. Celý vrak je nádherně porostlý s bohatým rybím osazenstvem, včetně větších kaniců a hejn pelagických ryb dokola: barakudy, tuňáci, kranasové. Nádherný vrakový ponor, avšak jen pro zkušené potápěče.

JAPANESE CARGO WRECK
Tato japonská nákladní loď byla potopena americkým bombardérem v roce 1944. Leží v hloubce 18 až 27 metrů, částečně zachovalý, v dnešní době již porostlý barvitými koráli a sasankami. Stal se domovem mnoha zajímavých ryb.

Dona Marilyn WreckJapanese Cargo Wreck
 

MARAPIPI ISLAND
Malý, nádherný sopečný ostrůvek Marapipi je zatím málo navštěvován, je poměrně daleko, takže výlet na něj je nabízen současně s noclehem na ostrově. Nádherný korálový porost s množstvím rybiček. Pravidelně tady krouží blacktip a reef sharks. Přiležitostně tudy propluje i manta. Mnoho delfínů.

CALANGAMAN ISLAND
Jedná se o malý rajský ostrůvek s několika obyvateli, kteří vám určitě zpřijemní přestávku mezi dvěma ponory. Plavba do tohoto ráje je většinou v doprovodu delfínů. Kromě tohoto ostrova se tu v sousedství nacházejí dvě podobné lokality: Ormoc a Nunez Shoal. Mělký útes klesá do 10 metrů odkud svah přechází v kolmé stěny klesající do 200 m. Opět mnoho jeskyní, převisů s krýsnými houbami, vějíří gorgonii a celou škálou korálových i pelagických ryb, přiležitostně i želv. Viditelnost 30 m.

CAPITANCILLO ISLET
Je to plochý korálový ostrůvek o rozloze 6 ha leží mezi Cebu a Leyete. Tady bývá vynikájící přiležitost k pozorování větších hejn pelagických ryb "jacků" a tuňáků. Rozsáhlé porosty vzácného černého korálů.

  CK PLANETA Tel.: 724 046 162, FAX: 596 626 305, safari@ckplaneta.cz