CK PLANETA - Egypt: Dahab, potápění, safari
 
EGYPT: Cestovní Info Safari  Itineráře LoďeM/Y Aphrodite   Termíny
 
 Úvod
Nabídka:
 Expedice
Destinace:
 Egypt-Dahab
 Egypt-Safari
 Filipíny
 Kuba
 Malajsie
 Raja Ampat
 Sangalaki
 Súdán
 
 Fotografie
 O nás
 Kontakt

Itineráře - programy safari Egypt:

Obecný přehled možných tras potápěčských safari v Rudém moři. Výběr konkrétních lokalit v průběhu trasy záleží na dohodě skupiny, povětrnostních podmínkách, zkušenostech potápěčů apod. V Rudém moři se dá všude potápět celoročně, avšak některé lokality je vhodné navštívit v určité roční období a to z důvodu lepšího počasí nebo častějšího výskytu větších ryb nebo žraloků.

 

Mini-Safari Sinaj

Z Sharm el Sheikh, nejzajímavější útesy a vraky u Sinajského poloostrova, případně i některé lokality kolem útesu blíže Hurgády.
Pro zájemnce, kteří nechtějí strávit svou týdenní dovolenou pouze na lodi, organizujeme krátkodobé, tzv. Mini-Safari. Během 2 nebo 3 dnů intenzivního potápění navštívíme ty nejlepší útesy a vraky v okolí Sinaje a zbytek dovolené pak můžo klidně lenošit v dahabských pelešárnách, případně si ještě udelat pár ponorů na Canyounu, Bells či Islands.
Obvyklé trasy: Tiránská užina, Ras Mohamed, vraky Thsitlegorm a Dunraven, nebo Ras Mohamed, pak vraky na Abu Nuhas a Thistlegorm a Dunraven.
Nenáročné safari, výběr lokalit a vraků obvykle vhodný pro začátečníky i pokročilé. Možné celoročně.

 

Klasický Sinaj (Classic Sinai) - Vraky i útesy

Z Sharm el Sheikh, nejzajímavější útesy a vraky u Sinajského poloostrova, případně i některé útesy blíže Hurghády. Nenáročné safari, výběr lokalit a vraků obvykle vhodný pro začátečníky i pokročilé. Možné celoročně.

 

Klasický Sever (Classic North) - Vraky i útesy

Z Hurghády, nejzajímavější útesy a vraky severního Rudého moře. Nenáročné safari, výběr lokalit a vraků obvykle vhodný pro začátečníky i pokročilé. Možné celoročně.

 

Severní Vrakové ( North Wreck)

Z Sharm el Sheikh nebo Hurghády. Výběr nejlepších vraků na severu Rudého moře. Vhodné pro mírně pokročilé i pokročilé rekreařní potápěče.

 

Technické vrakové (Tec-Wreck Safari)

Zatím pouze Sharm el Sheikh. Safari speciálně připravené pro technické potápěče od Advanced Nitrox (případně studenty Adv. Nirox): hlubší dekompresní ponory nebo dlouhé průzkumy vraků na nitroxu s dvojmontáži (dvojčaty) a s dekompresními lahvemi. Možnost plnění nitroxu 22-99%, kyslíku a trimixu na palubě. Možnost technických kurzů na palubě. Výběr nejzajímavějších stěn, kaniónů a vraků severního Rudého moře: málo známá Rosalie Moller (50m) či známé Thistlegorm, Dunraven, Sarah, Gianis, Chrisoula, dále zbytky vraku Jolanda v 80 metrech a impozantní Thomas Canyon v Tiránské úžině.

Klasická Safaga (Safaga Route)

Z Hurghády nebo Safagy, nejzajímavější útesy a vraky podél pobřeží u Safagy a Hurghády, například známý útes Panorama či vrak Salem Express.
Nenáročné safari, vhodné i pro začátečníky, možné celoročně.

Jih - Marsa Alam (South)

Vyplouvá se z Marsa Alam nebo z Marsa Ghaleb (Marsa Mubarak).
Program zahrnuje útesy od Elphinstone Reef až po útesy Fury Shoal u Hamaty na jihu. Některé lokality náročnější, vhodné pro zkušenější potápěče. Možné celoročně, v zimě však bývá horší počasí a méně žraloků.

Daleký Jih: útesy Sv. Jana (Deep South: St. John`s Reefs)

LoděProgram zahrnuje útesy na jih od Hamaty až po St. John`s Reef u súdánské hranice. Vyplouvá se z přístavu Hamata (100 km jižně od Marsa Alam), případně z Marsa Alam. Pokud se vyplouvá z Marsa Ghaleb, lze sice navštívit Elphinstone, avšak St. Johns je daleko a přesuny mezi jednotlivými útesy a lokalitami jsou dlouhé a ne vždy se dá stihnout 3 - 4 ponory denně.
Náročnéjší safari, nevhodné pro začátečníky (minimálně 30 ponorů). Tato trasa je nejvhodnější od konce března do července a od září do listopadu. Léto je méně vhodné pro úplný jih, příliš horko, a zima je tu pochopitelně příjemnější než na severu, avšak může být horší větrné počasí.

Daleký Jih: South: St. John`s + Abu Fendera

Obdobný program, jak výše, zkrátí se pobyt na St.Johns a na 1 den se vypluje dál na jih na ABU FENDERA REEF. Tento útes zatím není příliš popisován v průvodcích vzhledem ke své vzdálenosti. Egyptské lodě tam občas plují, nejsou nutná žádná povolení ani poplatky.
Zatím dle ohlasů zákazníků a referenci z jiných lodí jsou tam jen mělké korálové zahrady a také místa s odumřelými koráli. Žraloci se tu téměř nevyskytují, sezónně, více jich lze potkat na St. Johns. Zatim se přesně neví, kdy tudy táhnou kladivouni, a jestli na jih či na sever. Spíše se předpokládá, že kladivouni začátkem v léta plují ze Sudanu do Egyptských chladnějších vod, na podzim zpět.

Rudé moře nej... (The Best of Red Sea): Daedalus+Zabargad+Rocky+St.Johns+Elphinstone

Zahrnuje ostrovy Daedalus, Zabargad, Rocky, St.Johns, Fury Shoal, Dolphin Home a Elphinstone Reef.
Vyplouvá se z Marsa Ghaleb (pokud loď vyplouvá z Marsa Alam nebo Hamaty, znamená to že tam pluje bez povolení a zaplacení poplatků).
Na tyto ostrovy vyplouvají pouze větší a luxusní lodě, které mají příslušnou licencí a tudíž jsou i dražší. Vhodné pouze pro pokročilé a zkušené potápěče (minimálně 50 ponorů)

Brothers Islands

Z Hurghády, případně z Marsa Ghaleb. Brothers Islands (Bratrské ostrovy) jsou jednou z nejkrásnějších lokalit egyptského Rudého moře. Vhodné pro pokročilé a zkušené potápěče (minimálně 50 ponorů). Návštěva ostrovů je možná téměř celoročně, avšak v zimě tu bývají často větší vlny, znemožňující doplutí k ostrovům, a je tu méně žraloků. Nejvhodnější období od dubna do konce října - poloviny listopadu. Zvláště v létě tu bývá množství ryb i velkých predátorů.

Brothers Islands + Daedalus Island

Z Hurghády nebo Marsa Ghaleb. Program zahrnuje vzdálené ostrovy Brothers a Daedalus a některé útesy poblíž Safagy či Marsa Ghaleb.
Vhodné pro pokročilé a zkušené potápěče (minimálně 50 ponorů). Nejvhodnější období od dubna do konce října, na větší lodi s trochou štěstí na počasí možné celoročně.

Marine Park Islands (Brothers, Daedalus, Zabargad, Rocky)

Z Hurghády nebo Marsa Ghaleb. Během jednoho safari lze navštívit všechny ostrovy mořského parku: Brothers Islands, Daedalus, Zabargad a Rocky Island. Plavba mezi jednotlivými ostrovy probíhá hlavně v noci. Program lze připravit jako týdenní nebo dvoutýdenní safari. Pouze několik větších lodí, které mají licence na tyto ostrovy, nabízí tento program. Vhodné pro potápěče. Nejvhodnější období od dubna do října.

CK PLANETA Tel.: 724 046 162, FAX: 596 626 305, safari@ckplaneta.cz