Zájezdy | Dopisy účastníků | Článek z HN | Tři muži v Egyptě | Na veselo  
 Úvod
Nabídka:
 Expedice
Destinace:
 Egypt-Dahab
 Egypt-Safari
 Filipíny
 Kuba
 Malajsie
 Raja Ampat
 Sangalaki
 Súdán
 
 Fotografie
 O nás
 Kontakt

Tak jsme byli u moře
- veselé povídání

Napsal Roman (publikujeme se svolením autora)

Když to vezmu od konce, tak jedna ztracená zpáteční letenka byla nic proti všem těm ostatním nevšedním zážitkům. Nutno ovšem dodat, že se ta letenka po vzoru latinských telenovel našla právě v okamžiku, kdy pilot už řadil jedničku. Podobně nestojí ani za řeč lehké cvičení, které jsme způsobili letištnímu odbavovacímu personálu, když jeden veselý účastník zájezdu na otázku "co v tom zavazadle máte?" špitl AUTOMAT iku. A myslím, že můžu klidně vynechat i noční krmení perutýnů - ona ta žaludeční nevolnost a průjem k exotice přirozeně patří a já už vím, že příště těch kynedrilů "krát dva to mělo bejt!"

No to byly samé řeči, že se po D1 nedostaneme na letiště, že letadlo spadne, tenoristovi vybuchnou housle, spadne meteorit a jiné zrazující řeči a našli se i zlí jazykové, kteří nám před odletem tvrdily, že na bázi (názvy z reklamních důvodů neuvádím a bylo by-li chtěno, tak po soukromé línii) jsou přísní, konzervativní a až puritánští lidé z řad personálu. My však po týdenní zkušenosti musíme konstatovat, že to není pravda, že jsme byli naopak velmi mile překvapeni maximální ochotou, odborností a individuálním přístupem tamního DM (odborně: déjvmájstra).

Byli jsme skupina 10 velmi zkušených potápěčů, takže umíme posoudit a ohodnotit práci DM. Řada z nás už má více než 4 ponory na otevřené vodě a naši VIP frontmani byli už i přes 20 m hluboko, takže jsme samozřejmě kladně ohodnotili mimo jiné i vstřícnost DM třeba i v tom, že jsme po ponoru nemuseli tahat těžká olova zpět na bázi, ale že jsme ta olova prostě mohli nechávat v moři, že jich je na bázi prý stejně dost.

DM velmi ohleduplně nikdy nikoho nenutil do ponoru a když měl někdo z nás nahnáno z opakovaného ponoru do 50m, tak dostal panáka, nebo dva na kuráž a hned bylo lépe. A pokud někomu bylo fakt blbě, tak ho v tom nenechal a sestoupil s ním ještě malinko níž a dusíkovka vždy zaručeně pomohla zvednout náladu. Zodpovědnost držel na vysoké úrovni a pod 60 m nás nikdy nebral se slovy, že na OWD by to bylo fakt moc, že možná až v závěru týdne, až se rozpotápíme.

Dekompresní ponory nám zbaběle nepovolil a vždy, když nám naskočilo na počítačích deko, tak zavelel rychlý výstup, to abychom uplavali před naskakujícími povinnými zastávkami. Jen jednou jsme to nestihli, tak nás zastavil a nekompromisně nás donutil v 3 m hloubce udělat minutovou zastávku s důrazem na fakt, že mu jde o naši bezpečnost. a je pravda, že hned, jen co mi injekční jehlou velikosti "koňská" odsáli zbytky vzduchu z mezihrudí a rozmasírovali tu divnou mramorovou vyrážku, tak se mi udělalo lépe a to možná i proto, že mi DM duchapřítomně nasadil náustek s šíšou místo kyslíku, který používají mlíčňáci.

Nebyl to žádný dogmatik, takže jsme si mohli pod vodou dělat v podstatě co se nám zachtělo a to zvláště tehdy, když třeba na ponory vůbec nepřišel a šli jsme do vody sami - ti méně zkušení ve dvojicích.

Ve vodě evidentně nebyl poprvé, protože vždy bezpečně poznal rozdíl mezi rybou a korálem. V neposlední řadě musím ocenit i jeho brilantní lovecké umění, poněvadž dokázal i s flaškou na zádech a s harpunou v ruce, že je mistrný lovec korálových ryb. Co si vzpomínám, tak se snad jen jednou netrefil, ale to jeho buddy bez mrknutí brvou přešel slovy, že si tu prostřelenou nohu na hotelu zafačuje.

DM je profesionál, který si uměl poradit v každé situaci a když třeba chobotnice nechtěla vylézt z úkrytu ven, tak statečně tasil svůj 30cm dlouhý potápnický nůž (bylo vidět, že je to ostřílený mořský zálesák) a chobotnatce vyrval z díry.

No co, vem to čert, že jsme někteří v 5 metrových vlnách na "kéjvsech" ztratili část výstroje, alespoň jsme na zpáteční cestě nepřekročili váhový limit. Hlavní je, že se nikomu během ozdravného pobytu nic vážného nestalo a že našeho kamaráda, který se zaklínil ve skalní průrvě pod hladinou při nočáku bez baterky, tak, jak jsme si shodně všichni i s DM slíbili, tak že ho příště vytáhneme na hladinu.

Byl to tedy vcelku veskrze vydařený výlet a to i v porovnání s našim posledním výletem na Kokořín a pokud si dovolím závěrem snad jen malou rekapitulaci za nás za všechny, tak se asi shodneme, že bychom se hned v dalším možném termínu rádi vrátili, kdyby nám ovšem všem nedali Egyptští celníci do pasu "návrat nepovolen" kvůli korálům, které pro nás DM nalámal a které nám podstrčil každému do báglu - jakože na památku.

Potápnikování zdar

CK PLANETA Tel.: 724 046 162, FAX: 596 626 305, safari@ckplaneta.cz